Zima w pełni! Środek transportu - czy to autobus, tramwaj, czy samochód - w środku ciepło (czasem zdecydowanie za ciepło), a na zewnątrz bardzo zimno. Kilka takich wyskoków i pojawia się katar i kaszel. Znacie to? Dziś podpowiemy Wam, jak możecie zadbać o odporność.
Napar z imbiru
Nie tylko rozgrzewa, ale też działa dobrze na nasze zdrowie. napar z imbiru - z pomarańczą lub cytryną, goździkami i kawałkiem cynamonu. Nie podajemy Wam dokładnej gramatury tego naparu, bo każdy ma swoje imbirowo-przyprawowe preferencje. Pamiętajcie jednak, że to imbir gra tu pierwsze skrzypce. Kilka(naście?) plasterków zalejcie wrzątkiem i dodajcie resztę składników według uznania. Jeśli chcecie dodać miód, to zró?cie to w momencie kiedy napar będzie letni.
Turbo miód Pana Tabletki, który pomoże nas wzmocnić
Jak go zrobić? Potrzebujemy: 50 g pyłku pszczelego, 50 g pierzgi (w pierwsze miksujemy/blendujemy/ucieramy - jak kto woli), 200 ml płynnego miodu i opcjonalnie: 1-3 łyżeczek suszonego imbiru (zależnie od upodobań). Wszystko razem należy wymieszać. Jeśli miód jest zbyt gęsty - należy go wrzucić do kąpieli wodnej na chwilę, ale jego temperatura nie powinna przekroczyć 40 stopni. To bardzo ważne, ponieważ inaczej “zabijemy” zdrowotne jego właściwości. Mieszamy wszystkie składniki i po około 2-3 dniach mamy gotową, gęstą miksturę, którą możecie dodać do letnich napojów - naparów, herbaty, czy wody. Najlepiej jest stosować ten miód przez około tydzień i później zrobić 2 tygodnie przerwy.
Syrop z cebuli
Niektórym na samą myśl o jego wspomnieniu z dzieciństwa wykrzywia się twarz. Ale czy tego chcemy, czy nie - to świetny pomocnik, kiedy poczujemy pierwsze oznaki przeziębienia.
Aby go przygotować, będziecie potrzebowali świeżego czosnku, alternatywnie cukru, który można zastąpić zdrowszym miodem, oraz cebuli. Do dzieła! Wystarczy pokroić cebulę i czosnek, a następnie trzeba całość zalać miodem. Odczekaj kilka godzin, aż składniki zaczną się mieszać. Można również dodać wodę. Syrop z cebuli ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, które pomagają zwalczać infekcje górnych dróg oddechowych. Dawkowanie syropu zależy od indywidualnych preferencji. Można go spożywać regularnie, codziennie po jednej łyżce stołowej, lub tylko w przypadku wystąpienia objawów przeziębienia. Syrop najlepiej przyjmować na czczo lub przed snem.
Witaminy
Witamina C
Niby każdy wie, a wielu nie stosuje. Albo jeśli stosuje to już w momencie kiedy choroba nabiera rozpędu. Najlepiej jest jednak sięgać po nią (jak i po inne witaminy z naszego zestawienia) codziennie - szczególnie w okresie kiedy jesteśmy bardziej podatni na przeziębienie.
W czym ją znajdziemy? Oto ranking - od produktów zawierających najwięcej witaminy C
w owocach dzikiej róży i rokitnika
czarnej porzeczce
w kiwi
truskawkach
pomarańcze, grapefruity, papaja
żółta papryka
jarmuż, brokuł, brukselka i kalafior
kapusta kiszona, pietruszka
cytryna (tak, wbrew pozorom jest na końcu)
Witamina D
Tego składnika znajdziemy najwięcej w:
rybach (węgorz, łosoś, dorsz, śledź, makrela)
grzybach
żółtkach jaj
krowim mleku i żółtych serach
Witamina A
Jej wysoką zawartość mamy w:
podrobach, rybach i maśle
marchewce
dyni
słodkich ziemniakach
szpinaku i jarmużu
Nie zapomnijmy też o ziołach!
dzika róża
czarnuszka
czarny bez
czystek
czosnek
imbir
żeń szeń
Na zdrowie!