Segregacja odpadów towarzyszy nam już od jakiegoś czasu i w większości wiemy do którego pojemnika wyrzucić konkretne produkty. Ale zdarzają się też momenty zawahania - bo gdzie wyrzucić szczoteczkę do zębów, czy soczewki kontaktowe?
Poniżej kilka największych bolączek jakie mogą nas spotkać przy segregacji odpadów:
dezodoranty i lakiery w sprayu - opakowania po kosmetykach w aerozolach wrzucamy do żółtego pojemnika na tworzywa sztuczne i metale. Jeśli jednak nie zużyliśmy lakieru do włosów czy dezodorantu, należy je wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane.
herbata w torebkach - w torebce papierowej możemy wyrzucić do bioodpadów, z kolei herbatę w torebce z tworzywa sztucznego umieszczamy w koszu na odpady zmieszane.
soczewki kontaktowe - nie ulegają pełnej biodegradacji – rozpadają się na drobinki plastiku, tworząc tzw. mikroplastik. Dlatego też nie należy wyrzucać ich do toalety, bo w przypadku gdy nie zostaną wyłapane przez oczyszczalnie ścieków – trafią do rzek jako kolejny mikroplastik. Soczewki zatem zawsze wyrzucamy do szarego pojemnika na pozostałe po segregacji.
Masło – wszystkie opakowania łączy jedna cecha wspólna - są one zatłuszczone i nie nadają się do recyklingu. Powinno się je wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane. Jednak w niektórych Gminach może obowiązywać inna polityka związana z tym odpadem, więc warto upewnić się nawet na stronie odpowiedniego urzędu.
zużyte szczotki i szczoteczki - wykonane są w większości z tworzyw sztucznych, ale nie nadają się do recyklingu. Dlatego miejscem, gdzie trzeba wyrzucić szczoteczki do: zębów (również końcówki z elektrycznej szczoteczki), włosów, czyszczenia, toalety jest pojemnik na odpadym zmieszane.
żwirek dla zwierząt - zabrudzony, niezależnie od tego z czego jest wykonany, powinien trafić do odpadów zmieszanych
zużyte gąbki - do mycia czy czyszczenia to także odpady nietypowe, zabrudzone, które nie nadają się do recyklingu. Należy je wyrzucać do zmieszanych
kapsułki po kawie - wyrzucamy do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Zużyte kapsułki po kawie w przypadku niektórych marek (np. Nespresso, Nescafé DolceGusto) możemy oddać we wskazanych sklepach lub odesłać do producenta.
opakowania styropianowe - np. czyste, styropianowe tacki po zestawach jarzyn, jak i styropian pochodzący z opakowań po sprzęcie RTV/AGD, wrzucamy do pojemnika/worka żółtego przeznaczonego na tworzywa sztuczne/metale. Powinny być odpowiednio poskładane lub pokruszone. Jeśli opakowania styropianowe są zabrudzone, muszą trafić do pojemnika na odpady zmieszane. *Natomiast styropian budowlany, który ma inny skład i nie podlega recyklingowi tak jak inne tworzywa sztuczne, powinien zostać dostarczony do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych – tzw. PSZOK-ów.
torby na pieczywo, opakowania po rajstopach - zrobione są w części z papieru, a w części z folii. Pomimo użycia dwóch różnych materiałów, opakowań tych nie zaliczamy do wielomateriałowych. Można łatwo oddzielić papier od folii i wyrzucić je do odpowiednich pojemników (na papier i tworzywa sztuczne).
opakowania po farbach - to odpady niebezpieczne, które również powinny trafiać do PSZOK-ów, gdzie można je bezpiecznie zagospodarować.
rękawiczki jednorazowe i maseczki - wrzucamy do “zmieszanych”.
papier do pieczenia - powinien trafić do szarego pojemnika - zmieszane.
koperta bąbelkowa - należy tak jak w przypadku opakowań po rajstopach - oddzielić folię od papieru i wrzucić do odpowiednich koszy.
porcelana - ze względu na inną temperaturę topnienia i właściwości - musi trafić do zmieszanych, nie nadaje się tak jak szkło do recyklingu.